27. mistrovství České republiky - 25.11.2006 - Žďár nad Sázavou


úvod
první kolo
druhé kolo
třetí kolo
čtvrté kolo
páté kolo
šesté kolo
sedmé kolo
hodnocení

Po páteční strastiplné cestě do dějiště šampionátu jsme se v hotelu ubytovali a hned šli nabírat síly na sobotní turnaj - nejdůležitější turnaj jednotlivců v roce. V sobotu ráno po snídani se všichni účastníci přesunuli na místo konání turnaje, kongresového sálu hotelu Jehla.

Naše reprezentantky byly před startem napjaté z očekávání, jak zvládnou turnaj, kterého se Alča zúčastnila podruhé a sestry Grabinské si odbyly na mistrovství ČR svou premiéru.

zpět


První kolo zahájila Alča Bohdalková zápasem s Aničkou Ignácovou. Obě hráčky nastoupily ke vzájemnému zápasu s úsměvem, ale po začátku bylo znát na obou nervozita a snaha první zápas zvládnout. Vedení se ujala Anička aby Alča otočila na 2:1. V dalším průběhu se Alča snažila výsledek udržet, ale nevyvarovala se několika chyb, dvě z nich Anička využila, vedla 3:2 a do konce zápasu již mnoho času nezbýalo. Oproti několika posledním turnajům, ve kterých Alča neměla síly nepříznivý vývoj utkání otočit, dokázala Alča zabojovat a do konce zápasu vyrovnat. Po průběhu zápasu mohla být Alča s bodem nakonec spokojená. Lucka začínala turnaj proti Nikole Velebové. Celý zápas měl vyrovnaný remízový průběh a až těsně před koncem zápasu se dokázala Nikola prosadit a připsat si své první vítězství. Nejtěžší los měla na startu turnaje Verča, postavila se proti několikanásobné mistryni ČR Petře Hasilové. Petřina téměř bezchybná obrana a Verčin první zápas na mistrovství, kdy se nedala přehlédnout její pochopitalná nervozita. To byly hlavní aspekty zápasu, kdy se dlouho čekalo na první branku. Ta přišla po chybě Veroniky pramenící z jejích malých zkušeností z takto vypjatých zápasů. Petra po nedůsledném odehrání Veroniky trefila bránícího hráče v brankovišti, to znamenalo trestné střílení, které Petra s přehledem proměnila a ujala se tak vedení 1:0. Verča pak znervózněla ještě více a do konce zápasu nedokázala vymazat nulu na své straně skóre. Po prvním kole figurovala Alča na 4. místě a Verča s Luckou shodně a 6. místě.

zpět


Ve druhém kole měla opět nejtěžší soupeřku Verča, obhájkyni mistrovského titulu Elenu Holatkovou. Verča pokračovala v nervózním výkonu a proti kvalitní obraně Eleny se střelecky neprosadila. Inkasovala 2x a to znamenalo druhou porážku. Přemožitelka Veroniky Petra Hasilová nastoupila proti její sestře Lucce. Lucka se po nepovedeném prvnm zápase prosadila a ujala se vedení. Z výjezdu Petra zahrála nedůsledně a Lucka překrásnou střelou o mantinel zvýšila na dvoubrankový náskok. Za tohoto stavu Petra zrychlila a zdůraznila svou hru, nicméně na obrat v zápase to nestačilo, Lucka si dvoubrankové vedení pohlídala, vyhrála 4:2 a připsala si tak své první vítězství na mistrovství. Alča se utkala s Petrou Zajíčkovou. Po celkem poklidném průběhu zápasu si Alča svým dobrým výkonem připsala do tabulky dva body za vítězství 3:0. V tabulce po druhém kole si Alča polepšila na třetí a Lucka na čtvrté místo. Verča figurovala bez bodu na 7. místě.

zpět


Los dalšího kola proti sobě postavil poprvé naše dvě hráčky proti sobě a to Lucku a Alču. Tento zápas si obě hráčky užívaly v přátelské atmosféře, která významu utkání na mistrovství neodpovídala. Za stavu 3:3 na konci utkání zahrávala Alča nájezd, který ale neproměnila a zápas tak skončil remízou. Třetí šanci na vstřelení svého prvního gólu na mistrovství měla Verča v zápase proti Aničče Ignácové. Anička v předchozím kole smolně prohrála s Nikolou Velebovou a stejně jako Verča čekala na své první vítězství v turnaji. Zápas ukázal, proč žádná z hráček ještě na turnaji nezvítězila. Obě hráčky především důrazně bránily ale v útočné fázi se nedokázala prosadit ani jedna ze soupeřek. Zápas skončil 0:0, Veronika ani ve svém třetím utkání nedala své soupeřce gól, slabou útěchou jí mohl být zisk prvního bodu do tabulky. Po třetím kole zůstaly v soutěži poslední dvě hráčky bez porážky. Vedoucí Elena Holatková a Alča Bohdálková. Lucka udržela čtvrté místo a Veronice ani první bod v turnaji k postupu vzhůru nepomohl, naopak s jediným získaným bodem spadla na poslední, osmé místo.

zpět


Čtvrté kolo a vzájemný zápas Veroniky s Alčou. Alča by si v případě vítězství hlasitě řekla o místo mezi třemi nejlepšími ženami, pro Verču byl tento zápas poslední šancí na uhrání solidního výsledku v turnaji, do kterého nastupovala jako první hráčka Českého poháru a měla určitě větší ambice, než osmé místo i přes to, že to byl její první šampionát. Veronika začala utkání dobře a když se jí podařilo vsítit na mistrovství první gól, její výkon se začal zlepšovat. V celém zápase Alča pouze dotahovala a i když snížila ve třetí třetině stav utkání na 3:4, vyrovnat se jí už nepodařilo, připsala si první porážku v turnaji, naopak Verča zaznamenala první vítězství. Lucka hrála proti Petře Zajíčkové, která se po dvou porážkách rozstřílela proti Nikole Velebové a ve střeleckých manévrech pokračovala i proti Lucce. Lucka nenašla proti Petře obranu a odešla poražena 1:6. Po tomto kole si Alča pohoršila na třetí místo, Verča poskočila před svou sestru na 6. místo zásluhou lepšího skóre, Lucka byla na 7. místě.

zpět


Pokračování turnaje svedlo proti sobě sestry Grabinské. Verča pokračovala v produktivní hře, Lucku prakticky k ničemu nepustila a s převahou vyhrála 4:1 a připsala si své největší vítězství v turnaji. Zajímavý souboj čekal Alču. Vyzvala Petru Hasilovou, se kterou zatím ve vzájemných neprohrála. Jak se čekalo, byl to oboustraně obranně vedený zápas s nemnoha šancemi na obou stranách. Alča se ale v této fázi turnaje dostala do pohody v jaké jsme ji již dlouho neviděli, dvakrát rozvlnila síť soupeřky a pak aktivní hrou držela výsledek. Petra se snažila vývoj zápasu otočit, zvýšila tlak, ale všechna snaha stačila pouze na skorigování výsledku. Alča si tak připsala důležité a cenné vítězství. V průběžné tabulce tyto výsledky znamenaly, že se Petra Zajíčková zásluhou vysoké výhry dostala o skóre před Alču, ta byla čtvrtá, pátá už byla Verča, Lucka zůstala sedmá. Odstupy mezi hráčkami byly minimální, jednobodové a každé odehrané kolo mohlo celým pořadí zamíchat.

zpět


V předposledním, šestém kole již šlo do tuhého, došlo již na přímé souboje o medaile. Alča nastoupila proti obhájkyni titulu Eleně Holatkové a tady šlo doslova o zlato, v případě vítězství Alči mohla Alča vévodit celé tabulce, naopak Elena mohla v případě svého vítězství a vítězství Veroniky nad Nikolou Velebovou slavit obhajobu titulu již před posledním kolem. V zápase uplatnila Elena své větší zkušenosti a po té, co se dostala do vedení 2:0, byla blízko vítězství. Alča se snažila, dělala co uměla, ale na víc, než na zkorigoání výsledku již nestačila. Elena tak rázně vykročila k obhajobě titulu. Alča si prohrou situaci zkomplikovala a na místo boje o zlato vypadla z elitní čtyřky. Důležitý zápas rovněž měla před sebou Verča. Proti Nikole Velebové hrála stejně jako Alča přímý souboj o medaili. V tu mohla doufat jen v případě svého vítězství. Podle toho taky zápas vypadal. Veronika hrála "v zadu na nulu". Hra byla nervozní, vyrovnaná a žádná ze soupeřek nechtěla dát druhé ani nejmenší šanci na vstřelení gólu. První se dokázala střelecky prosadit Veronika a ujala se vedení 1:0, Nikolu pak do vyrovnání nepustila, utkání skončilo 1:0, ale zápas měl neříjemnou dohru. Předmětem jednání komise se stala situace kolem nejasného vlastního gólu Veroniky. Nakonec platil výsledek dosažený při hře, to znamenalo, že se Verča vyšvihla na druhé místo průběžné tabulky. Lucka si zahrála již bez praktické šance na medaili proti Aničce Ignácové. Lucka se nebývale rozstřílela a nešťastné Aničce nasázela šest branek. I po tomto vítězství zůstala Lucka na sedmém místě, ale s minimální strátou na své soupeřky. Šesté kolo přineslo jistotu obhájení titulu pro Elenu a bohužel také jistotu posledního místa pro Aničku Ignácovou. Ostatní pozice byly otevřené.

zpět


Poslední kolo měly naše medailové naděje ve svých rukou a nemusely se tak ohlížet na výsledky ostatních hráček. Věděly, o co hrajou, Verča v případě neprohry měla jistotu medaile, Alča, pokud chtěla při své druhé účasti na mistrovství odjet s medailí, musela porazit Nikolu Velebovou. Verča hrála proti Petře Zajíčkoé "svoji hru" s vědomím toho, kolik branek dávala Petra svým soupeřkám a kvalitní obranou podpořenou produktivní střelbou se dostala do vedení 3:0. V tu chvíli to znamenalo zisk medaile! Petra se ale nevzdávala a ve třetí třetině postupně snížila na 2:3. Tento stav platil i na konci zápasu. Veronika získává při své premiéře na mistrovském turnaji stříbrnou medaili!!! Alča nastoupila do svého utkání soustředěná s odhodláním uspět a získat svou první mistrovskou medaili. Alča se v první třetině dostala do vedení 2:0 a tak třetina také skončila. Ve druhé třetině se podařilo Nikole snížit a utkání tak zdramatizovat. Ve třetí třetině Nikola hrála na maximální riziko se snahou vyrovnat a získat medaili pro sebe. Alča několik šancí nevyužila, nakonec ale střelou ze střední vzdálenosti pojistila své vedení a Nikola již odpovědět nedokázala. Lucka ve svém posledním zápase asistovala již jisté mistryni Eleně Holatkové. A bylo to důstojné loučení se šampionátem, staronové mistryni podlehla po vyrovnaném průběhu 1:2.

Výsledky šampionátu:

Titul Mistryně České republiky zaslouženě obhájila Elena Holatková z klubu Silesia WM Ostrava, při své premiéře na mistrovství ČR skončila na vynikajícím druhém místě Verča Grabinská. Třetím místem podtrhla nad očekávání výborné mistrovství pro náš oddíl Alča Bohdálková. Čtvrtá skončila Nikola Velebová, pátá domácí zástupkyně Petra Zajíčková. Třetí naše želízko, Lucka Grabinská obsadila šesté místo a odsunula tak čtyřnásobnou mistryni ČR Petru Hasilovou na sedmé místo. Osmé místo tentokrát obsadila naše kamarádka Anička Ignácová.

zpět


Hodnocení našich hráček:

Veronika Grabinská - Verča při svém prvním startu mezi ženskou šprtcovou elitou ukázala, že poctivost, se kterou přistupuje jak k tréninkovým zápasům, tak i k soutěžním utkáním, je jedinou správnou cestou vedoucí na špičku tohoto sportu. Verča je taky "otevřená" radám starších a zkušenějších hráček a hráčů jak z domácího oddílu, tak i ze špičkových oddílů. V posledním roce zaznamenala obrovský výkonnostní skok, ale před sebou má ještě spoustu tvrdé práce, která povede ke zlepšení její sportovní i taktické výkonnosti. Úspěch, který Verča vybojovala, však není v žádném případě náhodný a dílem jednoho povedeného turnaje. Verča nastupovala do turnaje jako lídr Českého poháru a svým umístěním si zasloužila pohár pro vítězku Českého poháru 2006 kategorie žen. Svými výkony a výsledky si Verča postavila pro příští rok laťku hodně vysoko.

Alča Bohdálková - absolvovala svůj druhý šampionát a ten letošní pro ni dopadl o poznání lépe. Po loňském sedmém místě se v letošním roce vrátila do Frýdku s pohárem za třetí místo. V turnaji se musela sklonit před uměním svých soupeřek jen 2x, prohrála se zlatou Elenou a stříbrnou Verčou a zaslouženě se tak mohla radovat ze svého úspěchu. Alča měla výborný start do letošní sezóny, pak se trošku vytratila, herně i výsledkově se trápila, aby se "našla" v pravý čas, na kvartále v Praze si vybojovala právo účastnit se mistrovstí ČR a nakonec v Českém poháru obsadila čtvrté místo. Alča sama nejlíp ví, kde má ve hře největší rezervy a pokud bude poctivě pracovat na jejím odstranění, nemusíme mít o její další šprtcovou budoucnost obavy.

Lucka Grabinská - mladší sestra naší šampiónky při svém prvním mistrovství rozhodně nezklamala. Při troše štěstí mohla myslet na ještě vyšší příčky. Lucka potřebuje nabrat další zkušenosti z těžkých zápasů s těžkými soupeři nejen v Unii, ale i v domácím oddíle, v tom má trošku nejasno. V Českém poháru skončila zejména zásluhou výborně sehraného III kvartálního turnaje na celkovém druhém místě

zpět